Prowadzisz firmę? Zastanawiasz się jak zaistnieć w Internecie? Chcesz zwiększyć ruch na Twojej stronie i poprawić sprzedaż? Masz dylemat – AdWords czy SEO? Przeczytaj nasz artykuł – porównujemy obie metody promocji, otwarcie mówimy o wadach i zaletach rozwiązań.
Czym jest Google AdWords?
Google AdWords to płatna forma reklamy dostępna w wyszukiwarce Google, rozliczana w systemie CPC – cost per click. Reklamodawca płaci wyłącznie, gdy użytkownik kliknie w jego reklamę. Reklamy wyświetlane są w formie tekstu – linku sponsorowanego – w wyszukiwarce bądź jako reklamy graficzne i/lub tekstowe w portalach partnerskich zrzeszonych w sieci reklamowej Google. Reklamy w systemie Google AdWords wyświetlane są zawsze na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, nad wynikami organicznymi (z dopiskiem reklama).
AdWords pozwala na osiągniecie szybkich, mierzalnych wyników reklamy. Efektywną kampanię w wyszukiwarce możesz uruchomić w przeciągu mniej niż 24 godzin. Dla każdego reklamodawcy zakładane jest odrębne konto reklamowe, przekazujesz środki reklamowe – kampania zostaje uruchomiona, a Twoje reklama od razu widoczna jest w wyszukiwarce.
Co to jest SEO?
SEO to skrót od Search Engine Optimization – to działania zmierzające do osiągnięcia przez daną stronę www jak najwyższych pozycji w wyszukiwarce Google. SEO inaczej pozycjonowanie to proces i inwestycja długofalowa – w zależności od konkurencyjności branży na pierwsze, widoczne, wymierne efekty działań trzeba poczekać 6 miesięcy, rok, a nawet dwa lata. Wyniki pozycjonowania, tzw. wyniki organiczne wyświetlane są poniżej linków sponsorowanych.
Na pozycjonowanie składa się szereg działań. Należy uwzględnić działania on-site – na pozycjonowanej stronie internetowej, a także działania off-site – inicjatywy podejmowane poza stroną. Działania on-site polegają na zoptymalizowaniu strony pod kątem wymogów wyszukiwarki Google – często związane są z kompleksową przebudową strony, ich zadaniem jest usprawnienie indeksowania pozycjonowanej witryny. Działania off-site polegają na pozyskiwaniu linków prowadzących do pozycjonowanej strony z innych portali, blogów, forum tematycznych.Porces pozyskiwania linków jest żmudny, długotrwały – powinien odbywać się zgodnie z założonym harmonogramem, a przyrost linków powinien być proporcjonalny.
Google AdWords – zalety
Zaletą Google AdWords jest szybki, widoczny efekt działań – kampania aktywowana niemal od momentu przekazania środków reklamowych. Efekty kampanii są łatwo mierzalne – za pośrednictwem systemu AdWords i Google Analytics. Klient sam określa budżet reklamowy i kontroluje wydatki. Reklama rozliczana jest w modelu CPC – opłata pobierana jest tylko wtedy, gdy użytkownik (potencjalny klient) klinie w reklamę i przejdzie do strony internetowej.
W przypadku Google AdWords istnieje duża dowolność i elastyczność w doborze słów kluczowych – na każdym etapie trwania kampanii możesz testować nowe słowa kluczowe.
W kluczowym dla Twojego biznesu okresie roku możesz zwiększać budżet reklamowy i maksymalizować efekty.
Samodzielnie decydujesz, na jakim obszarze Twoja reklama ma się wyświetlać. Możesz określić także dni tygodnia i godziny, w których Twoi klienci najczęściej szukają i korzystają z Twoich usług.
Reklamy AdWords stwarzają możliwość bieżącego informowania klientów o aktualnych promocjach czy poszerzeniu asortymentu – już z poziomu wyszukiwarki.
AdWords to nie tylko linki sponsorowane w wyszukiwarce, ale także reklama graficzna, kontekstowa w sieci reklamowej Google – portalach partnerskich. Twoja reklama może pojawiać się w największych internetowych serwisach informacyjnych, portalach tematycznych i branżowych – a co najważniejsze kosztuje grosze. Chcesz odzyskać użytkowników, którzy odwiedzili Twoją stronę, a nie sfinalizowali zakupu? Skorzystaj z remarektingu – to reklama, która trafia do Internautów, którzy wcześniej odwiedzili Twoja witrynę – świetna forma na informowanie o aktualnych promocjach czy proponowaniu produktów komplementarnych (cross-selling).
Google AdWords – wady
Niestety nie ma rozwiązań idealnych, także Google AdWords można wypunktować wady. Kampanie AdWords aktywne są tylko w chwili, gdy posiadamy środki na koncie reklamowym – wykorzystanie środków oznacza, że reklamy nie będę aktywne do czasu kolejnego doładowania konta.
Duża liczba reklamodawców korzystająca z tego rozwiązania oznacza dużą konkurencję. Aby uzyskać przewagę konkurencyjną i niskie stawki CPC konieczna jest dobra znajomość systemu reklamowego Google. Warto zatrudnić agencję, która specjalizuje się w kampaniach Google AdWords – zagwarantuje nam to efektywne wykorzystanie budżetu reklamowego.
SEO – zalety
Wysoka pozycja w wynikach organicznych przez wielu użytkowników jest wyznacznikiem prestiżu i silnej pozycji firmy na rynku. W przypadku pozycjonowania – nie płacisz za każde kliknięcie w link do Twojej strony. Im wyższa pozycja w wyszukiwarce Google, tym większa szansa na zwiększenie widoczności Twojej strony i poprawę parametrów ruchu.
SEO – wady
Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że pozycjonowanie to działanie długofalowe. Na wymierne efekty inwestycji przyjdzie Ci poczekać minimum pół roku. SEO nie działa doraźnie – musisz zaplanować w swoim rocznym budżecie wydatki na pozycjonowanie. Dziś pozycjonowanie rozlicza się w postaci miesięcznego abonamentu – niezależnie od uzyskiwanych wyników.
Google pilnuje swojego rankingu. Cyklicznie zmienia algorytm wyszukiwarki – tak, by w czołówce znalazły się tylko najbardziej wartościowe strony. Jeśli działania SEO nie są prowadzone zgodnie ze sztuką Twojej stronie mogą grozić poważane tarapaty – Google może usunąć ją z wyników wyszukiwania i nałożyć na stronę karę w postaci filtra. Jeśli raz uda Ci się wprowadzić stronę do top 10, będziesz musiał stale walczyć o utrzymanie pozycji.
Jeśli wybierzesz konkretny zestaw fraz kluczowych do pozycjonowania – praktycznie niemożliwe jest dodanie nowych fraz czy usunięcie niesprawdzających się czy nieaktualnych fraz z dnia na dzień.
Dużo trudniej jest targetować reklamę na podstawie zasięgu – jedyną opcją jest dodanie do słowa kluczowego nazwy miejscowości.
Nie jest tajemnicą, że Google stawia na płatne wyniki wyszukiwania – od dłuższego już czasu wyniki AdWords pojawiają się nad wynikami organicznymi.
Co wybrać AdWords czy SEO?
Jak widać obie prezentowane metody pozyskiwania klientów w sieci mają swoje atuty, ale nie są wolne od wad czy czynników niepewnych. Jeśli Twój budżet reklamowy jest ograniczony, zależy Ci na szybkich, pewnych i mierzalnych efektach – wybierz AdWords. SEO to dobre uzupełnienie działań w systemie AdWords. Efekt synergii daje najlepsze wyniki.
ul. św. Mikołaja 8-11,
50-125 Wrocław